A Szent Anna plébániatemplomban 2019. június 9-én, pünkösdvasárnap 9 órai kezdettel Radó Tamás plébános ünnepi szentmisét mutatott be, melyben megemlékezett az 1919-es vörös terror helyi áldozatairól.
Prédikációját egy portugál szappan-gyáros és egy portugál pap párbeszédében elhangzottakkal kezdte: „A kereszténység szerintem 2000 év alatt semmit sem ért el. Állandóan beszélnek az egyházban élő Szentlélekről, a világ azonban nem lett jobb. Még mindig létezik a gonoszság és rossz emberek is vannak. A pap erre rámutatott a közelben az utca szélén játszó, szokatlanul piszkos gyerekre és megjegyezte a gyárosnak: a szappan sem ért el semmit. Még mindig van piszok és vannak piszkos emberek is a világban. A szappan – válaszolta a gyáros – csak annak használ, aki használja. A pap erre csak ennyit mondott: a kereszténység is csak annak használ, aki szerinte él.”
A szentbeszéd gondolatmenetét így folytatta: „A szappan-gyárosnak a kérdése, az anyagi jólét mögött biztonságban élő ember kérdése, bennünk is ott bujkál sokszor: miért nem lett jobb a világ, ha benne működik a Szentlélek? Ha nem venni észre a működését, akkor egyáltalán létezik?
Ezt a kérdést azonban nemcsak a gyáros tette fel, nemcsak mi szoktuk feltenni, hanem már Szent Pál is feltehette volna, amikor értesült a Korintusban uralkodó állapotokról. A keresztény közösségben egyesek önkívületi állapotban érthetetlen nyelveken kezdtek beszélni, miközben a többiek ámulva csodálták őket. Ezek az ún. nyelveken beszélő emberek a Szentlélek különleges ajándékának tartották a képességüket és lenézték azokat, akik a közösségen belül efféle képességgel nem rendelkeztek. A közösség megosztottá vált.
Pál tanítása, amit a korintusiakhoz intéz, azóta sem vesztett semmit az időszerűségéből: „Isten ugyanis nem a zűrzavarnak, hanem a békességnek az Istene!” A Szentlélek nem a különleges jelenségek felé vezeti a közösséget, hanem Krisztushoz, a közösség Urához. Akit ugyanis eltölt a Lélek és akit a Lélek mozgat, az megvallja, hogy „Jézus az Úr”. A Lélek ajándékait mindenki a többiek javára kapja, és a közösség építését kell, hogy szolgálja A keresztség által mindenki ugyanazt a Lelket kapta. Így alakul ki az egyház igazi képe, amit a Szentlélek mozgat és nevel.
A gyáros azt mondta: a szappan csak annak segít, aki használja. A portugál pap is, meg a magyar igehirdető is viszont ezt mondja: a Szentlélek is azt járja át, aki nyitott a megtisztító erejére!”
A szentmise után a város Fő terén felállított emlékoszlopnál folytatódott a megemlékezés, melynek narrátora Najdek Lászlóné volt. Versek felolvasásával is színesítette a programot. Zenei szolgálattal közreműködött a Szent Anna-schola Borsodiné Szabó Judit vezetésével, kísért Brandné Szabó Ildikó. Tárogatón játszott: Horváth István.
Az 1919. június 8-án Kapuváron történt borzalmas eseményeket Pavlóczki Béla helytörténész, történelem tanár idézte fel, név szerint említette a kegyetlen vérengzés áldozatait. Őt követően a jelenlévők Radó Tamás plébános vezetésével közös imádságot mondtak a hősökért.
A megemlékezés zárásaként Hámori György polgármester és Gyopáros Alpár országgyűlési képviselő a Kapuvár Városi Önkormányzat, valamint Pavlóczki Béla tanár és Kóczán Zoltán a Kapuvári Polgári Társaság nevében helyezett el koszorút.