„Szent István király napja az egyik legrégebbi magyar ünnepnap, a keresztény magyar állam alapításának és ezeréves folytonosságának emléknapja. Uralkodása idején István még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé: erre a napra hívta össze Székesfehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot, élete végén ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, majd 1038-ban ezen a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ekkor emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami szentté avatásával volt egyenértékű.” (kormany.hu)
Kapuvár város augusztus 20-i ünnepi rendezvénye a Kapuvári Lóbarátok Köre Egyesület hintós fogatainak és lovasainak látványos megérkezésével kezdődött. A Szent Anna-templomhoz érkező egyesületi tagok hozták az új kenyereket.  A nemzeti színű szalaggal díszített kenyerek az oltár előtt kerültek elhelyezésre, melyek megáldására a szentmise elbocsátó áldása előtt került sor. A szentmisét Méry László atya mutatta be.
A városi megemlékezés a Kis-Rába folyó partján álló Szent István és Gizella szobornál folytatódott, ahova a templomból közösen vonultak az ünneplők. Ünnepi beszédet templomunk káplánja, László atya mondta.
"Ah hol vagy magyarok tündöklő csillaga!
Ki voltál valaha országunk istápja!
Hol vagy István király? Téged magyar kíván,
Gyászos öltözetben teelőtted sírván."