SZENTHÁROMSÁG VASÁRNAPJA
Pünkösd ünnepe után az első vasárnap, mely a 13. században terjedt el. XXII. János pápa 1334-ben az egész Egyház számára elrendelte.A Szentháromság, latinul Trinitas Sancta, az egy, élő és igaz Isten misztériuma: Atya, Fiú és Szentlélek, három személy egyetlen lényegben.
Azt kell tudnunk, hogy a Szentháromság kinyilatkoztatásával Isten a maga legbensőbb létmódját tárta föl az ember előtt, s ezzel megkaptuk a kinyilatkoztatás teljességét. Isten feltárta a maga páratlan életét, ahogyan örök létében valóságosan él. A Szentháromság tehát nem példabeszéd: az Atya, a Fiú és a Szentlélek három valóságos személy; egymástól különböznek, de úgy, hogy lényegük egy és oszthatatlan marad. (Részlet: Katolikus Tábori Püspökség – Katonai Ordinariátus)
            Szentháromság vasárnapján, 2019. június 16-án, 9 órai kezdettel ünnepi szentmisét mutatott be Szent Anna plébániatemplomunkban Bernáth Krisztián káplán.
Szentbeszédében a mai ünnepre szóló evangéliumban megfogalmazottakat magyarázta:
A keresztény művészek számára minden korban nehézséget okozott, hogy miként ábrázolják a Szentháromságot. Hogyan lehet a három személyben létező egyetlen Istent ábrázolni? A probléma megoldására többféle kísérlet történt, amelyek nem mindegyike nevezhető sikeresnek. Jó megoldásnak tartom viszont azt a középkori ábrázolásmódot, amikor a három isteni személy egymás mellett áll és egyetlen palást takarja, fogja össze őket. És talán ebből továbblépve születik meg bennem a gondolat, hogy ezt a palástot Isten ránk, emberekre is kiterjeszti, amikor meghív bennünket, hogy vele éljünk.
A mai vasárnapon arra a hitigazságra figyelünk, amely szerint egy Isten van, aki három személy: az Atya, a Fiú és a Szentlélek. Mély tartalmú hitigazság ez, de talán helyesebb hittitokról beszélnünk, amelyet az emberi értelem felfogni képtelen. Mindaz, amit a Szentháromságról tudunk, azaz a három isteni személy létezéséről, tevékenységéről és kapcsolatáról ismert számunkra, nem emberi értelmünkkel felfedezett valóság, hanem az isteni kinyilatkoztatás által felfedett igazság.
Soha ne gondoljuk, hogy a Szentháromság tőlünk végtelen távolságban éli életét! Akik megkeresztelkedtünk az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében, közvetlen kapcsolatban vagyunk vele. A keresztség által az Atya gyermekeivé, a Fiú testvéreivé, a Szentlélek templomává váltunk. Miként a szentháromsági személyek kapcsolatának lényege a szeretet, úgy Istennel való kapcsolatunk alapja is a szeretet. Éljünk a Szentháromságban! Éljünk Isten szeretetében!
A szentmisét követően a templomból énekes-imádságos körmenet vonult közös imádságra a Szentháromság-kápolnához, amely Kapuvár nyugati városrészén, a 85-ös főútvonal mellett található. Krisztián atya a Szentlélekről szóló litániát imádkozta el közösen a hívekkel, melynek végén könyörgő imádságot mondott. A szertartás a papi áldással zárult.
A Szentháromság-kápolna épülete az 1938-as újraépítés és a többszöri felújítás által maradt fenn az utókor számára, az arra elhaladó embereket figyelmeztetve a Szentháromság dicsőítésére. Falán elhelyezett emléktábla őrzi a felújítások éveit és az adományozók nevét.