„Az ítélet ez: a világosság a világba jött, de az emberek jobban szerették a sötétséget, mint a világosságot, mert gonoszak voltak tetteik.” (Jn.3/19.)
Mindenki próbál valamilyen magyarázattal szolgálni közös dolgainkkal kapcsolatosan. Így születnek különböző összeesküvéselméletek a koronavírust vagy éppen a honi politikai viszonyainkat illetően. Hogy melyik aktuális történet, milyen valóságalappal rendelkezik, vajmi kevés jelentőséggel bír. De a jó előre beharangozott nagy leleplezések rendre elmaradnak, legyen szó egyik, vagy másik oldalról. Ugyanis mindenkinek lehet takargatnivalója, ezért pontosan tisztában van vele, ha valakiről valamilyen „fajsúlyos” dolgot állít, akkor biztosra vehető, hogy másnap kétszer annyi „információ” fog megjelenni viszont. Így folyhat a sárdobálás különösebb következmények nélkül. A tömegeket viszont „ragyogóan” lehet hergelni, s állandósítani a felesleges feszültséget, növelni a gyűlöletet…
            Világosságra vágyni úgy, hogy közben félünk a fénytől, nem lehet. Árkokat betemetni újabbak ásásával merő szemfényvesztés csupán. A lehetőségek elúsznak mellettünk. S nem valamiféle átok vagy ítélet szerint, hanem a saját „gonosz tetteink” miatt maradunk sötétségben. A legnagyobb tragédia, ami történhet velünk, hogy „belerögzülünk” ebbe az állapotba…
            Amikor hosszú vándorlása idején a választott nép sokadszorra is elbukott, kegyetlen leckét kapott. Egyik reggelre mérgeskígyók lepték el a táborukat és mindenkit megmartak. Mózes a nép nevében Istenhez fohászkodott, aki azt kérte állítsanak egy póznára szegezett rézkígyót, s aki hittel rátekint, meggyógyul. Mert az Úrnak akkor sem az volt a szándéka, hogy elpusztítsa az embert, éppen ellenkezőleg, hogy meggyógyítsa. Többen meghaltak ugyan, de a nép megmenekült, a csapás kellős közepén összeszedte magát és újra hittel fordult az Isten felé. (Vö. 4.Móz 21/4-9.)
            Nem nehéz párhuzamot vonni az ószövetségi történet és napjaink világméretű megpróbáltatási között. Hiszen valamiért megengedte Isten, hogy megkapjuk ezt a nyavalyát. Ugyanakkor, „Isten nem azért küldte Fiát a világba, hogy elítélje a világot, hanem hogy üdvözüljön általa a világ.” (Jn.3/14.,17.) Nagyböjt negyedik vasárnapjának üzenete: rendezzük egyéni dolgainkat, a sötétség csapdájából megszabadulva forduljunk az igazi világosság felé, őszinte megtérésünkkel csillapítsuk a gyűlölet lángjait, hogy bekövetkezhessen a várva várt gyógyulás…